Kiedy należy się zgłosić z psem do weterynarza? Te objawy powinny Cię zaniepokoić!

Data wpisu: 17.01.2018
Zdjęcie główne #54 - Kiedy należy się zgłosić z psem do weterynarza? Te objawy powinny Cię zaniepokoić!

Chory pies to zmartwienie dla wszystkich domowników. W końcu pupil jest członkiem rodziny i jego złe samopoczucie nie powinno być traktowane z obojętnością. Nie wszyscy właściciele potrafią jednak rozpoznać prawidłowy moment, w którym należy zgłosić się z psem do weterynarza. W tym poradniku wskazujemy typowe, niepokojące objawy.

Odmawianie jedzenia

To zdecydowanie najbardziej czytelny sygnał, że z psem dzieje się coś złego. Szczególnie, jeśli pupil na co dzień jest łasuchem i sprawia wrażenie, jakby nigdy nie miał dość przysmaków. Jeśli zatem pies odmawia jedzenia, to na 100% ma ku temu ważny powód. Nie musi to być od razu choroba. Niektóre psy w ten sposób radzą sobie z przejściowymi problemami gastrycznymi. Inne manifestują tak znudzenie lub zwracają na siebie uwagę.

Jeśli odmawianie jedzenia się przedłuża i trwa powyżej 2 dób, należy zgłosić się do weterynarza, wcześniej dokładnie obserwując pupila. Każdy szczegół może mieć znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy.

Osowiałość

Psy są z natury bardzo towarzyskie, a więc osowiałość powinna zaniepokoić troskliwego właściciela. Zwykle jest to objaw tego, że w psim organizmie zalęgły się pasożyty. Pomoże wówczas standardowe odrobaczenie zwierzaka. Przyczyną osowienia może być jednak także przeziębienie, ból czy rana np. spodniej części łapy.

Agresywne zachowanie

Jeśli pies reaguje agresją na każdą próbę zbliżenia się do niego czy nawiązania bliskiego kontaktu, z pewnością nie jest to normalne zachowanie. W większości przypadków wina leży po stronie urazu. Agresywne stają się psy, które cierpią z powodu bólu lub wstrząśnienia mózgu. Jeśli trwa to przez ponad 2 doby, nie ma na co czekać – należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Krew w kale lub moczu

Obie sytuacje są bardzo niepokojące i wymagają pilnej konsultacji weterynaryjnej. Przyczyny pojawienia się krwi w kale lub moczu mogą być bardzo różne: od urazu mechanicznego po rozwój choroby nowotworowej. Nie wolno tego bagatelizować.

Senność

Jeśli pies na co dzień jest wulkanem energii, a od pewnego czasu jego ulubioną rozrywką jest spanie, to coś tu ewidentnie nie gra. Być może przyczyną jest zwykłe starzenie się pupila. W przypadku młodego psa w grę może wchodzić wstrząśnienie mózgu (wówczas mogą się też pojawiać wymioty) lub choroba, w tym nowotwór. Nie ma na co czekać – lepiej udać się z psem do weterynarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Uważna obserwacja pupila jest jednym z obowiązków troskliwego właściciela. Pozwala to na szybką reakcję w razie pojawienia się niepokojących objawów.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.