Montaż brodzika prysznicowego: o czym musisz pamiętać?

Data wpisu: 19.03.2018
Zdjęcie główne #58 - Montaż brodzika prysznicowego: o czym musisz pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że to proste zadanie, ale nic bardziej mylnego. Montaż brodzika prysznicowego może nastręczyć nie lada problemów, zwłaszcza osobie, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Mimo to nie brakuje ambitnych majsterkowiczów chcących zaoszczędzić na usłudze fachowca i podejmujących próbę samodzielnego montażu. Jeśli jesteś w tej grupie, to zacznij od przeczytania naszego poradnika. Wymieniamy w nim najważniejsze kwestie, o których musisz koniecznie pamiętać.

Solidna posadzka

Brodzik musi być ustawiony na stabilnym, twardym podłożu. Najlepiej nadają się do tego oczywiście płytki, jednak w ostateczności może to być goły beton – ważne, aby wcześniej zabezpieczyć posadzkę tzw. folią w płynie. Jeśli podłoże się kruszy, są widoczne pęknięcia lub posadzka wyraźnie się ugina, nie można na niej zamontować brodzika – spowodowałoby to ruchliwość konstrukcji, a w konsekwencji jej osłabienie.

Pamiętaj!

Po ustawieniu brodzika koniecznie sprawdź poziom – musi być idealnie równy. Spadek wody do odpływu gwarantuje odpowiednia konstrukcja samego brodzika.

Syfon

Podłączenie syfonu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim problem stanowi niewielka ilość miejsca – szczególnie jest to dokuczliwe w przypadku modnych, niskich brodzików. Złe zamontowanie syfonu rodzi dwa poważne problemy: ryzyko przeciekania oraz wydostawania się bardzo nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Rada

Aby ułatwić sobie pewne połączenie rur syfonu z odpływem kanalizacji, posmaruj uszczelki płynem do naczyń.

Po zamontowaniu syfonu i ustawieniu brodzika wykonujemy próbę szczelności – trzeba po prostu nalać wody do odpływu i sprawdzić, czy pod brodzikiem nie gromadzi się wilgoć.

Silikonowanie

Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie brodzika jeszcze przed przyklejeniem płytek ściennych. Wówczas ostatnia płytka powinna kończyć się idealnie na krawędzi brodzika, co dodatkowo zabezpieczy przed ewentualnym podciekaniem wody. Jeśli łazienka jest już wykończona, to oczywiście nie ma potrzeby skuwania płytek. Bardzo ważne będzie jednak dokładne zasilikonowanie szpar.

Po przyłożeniu brodzika do ściany i wypoziomowaniu Twoim oczom ukażą się szczeliny po obu bokach brodzika. Ich szerokość zależy oczywiście od prostoty ścian. Szczeliny do około 0,2-0,3 mm spokojnie można zabezpieczyć samym silikonem. Szersze szpary mogą natomiast wymagać zastosowania specjalnej listwy. Silikon musi się przecież czegoś trzymać. W przeciwnym razie w tym miejscu na pewno będzie podciekać woda.

Rada

Silikonując szczeliny nie zapomnij o zabezpieczeniu brodzika i ściany taśmą malarską. Będziesz mieć mniej pracy z czyszczeniem. Spoinę najlepiej jest wygładzić palcem z odrobiną płynu do naczyń.

Jeśli po lekturze tego poradnika masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z samodzielnym montażem brodzika, to nie ryzykuj. Dobry fachowiec zrobi to szybko, niedrogo, a przede wszystkim zgodnie ze sztuką. W efekcie brodzik będzie służyć bez najmniejszych problemów przez wiele lat.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.