Wyjazd integracyjny dla pracowników – jak go DOBRZE zorganizować?

W karierze prawie każdego pracodawcy przyjdzie taki moment, gdy skończą się pomysły na zmotywowanie pracowników do pracy. Przestaną działać premie, podwyżki, bonusy i pakiety medyczne. Nic bowiem nie zastąpi odpowiedniej atmosfery w miejscu pracy. Tę najłatwiej można zbudować organizując wyjazd integracyjny. Wbrew legendom nie są to „obozy rozpusty”, a przynajmniej nie muszą tym być. Dobrze zorganizowany wyjazd integracyjny z elementami team building świetnie wpływa na atmosferę w zespole. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Wybór miejsca

To w praktyce jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ trzeba pamiętać, aby wyjazd integracyjny był dla pracowników przyjemnością i atrakcją samą w sobie. Dlatego wybierając miejsce warto zdecydować się na takie, które jest położone w ładnej okolicy, zapewnia dogodny dojazd i spokojne warunki zarówno do zabawy, jak i zdobywania wiedzy.

Ważne są kwestie praktyczne. Jeśli wyjazd ma trwać 2-3 dni, to lepiej nie skazywać pracowników na żmudny, wielogodzinny dojazd np. z Warszawy do Karpacza. Spotkanie może się odbyć niedaleko firmy, ale pamiętaj – nigdy w samej firmie!

Atrakcje i szkolenia

Solą wyjazdów integracyjnych są zajęcia aktywizujące pracowników. Nie można ich po prostu wywieźć do hotelu i zostawić samych w sobie. Program imprezy musi zostać skrupulatnie ułożony. Czas zabawy i nauki należy wyraźnie oddzielić.

Warto bowiem połączyć wyjazd integracyjny ze szkoleniem. Wówczas pracownicy nie tylko odpoczną i dobrze się zabawią, ale także będą mieli okazję wyniesienia cennej wiedzy. Szkolenia nie powinny mieć natomiast charakteru stricte biznesowego. Lepiej jest postawić np. na warsztaty z pracy w grupie czy podnoszenia swoich zdolności interpersonalnych.

Byle bez rodzin!

To naczelna zasada każdego wyjazdu integracyjnego. Nawet jeśli pracownicy dopytują o możliwość zabrania ze sobą mężów i żon, to nie należy się na to zgadzać. W przeciwnym razie cel związany z zacieśnieniem relacji zespołu na pewno nie zostanie osiągnięty.

Pracownicy mogą oczywiście marudzić, że szef każe im zostawić rodziny i poświęcić swój prywatny czas na wyjazd w jakieś miejsce. Jednak jeśli impreza zostanie profesjonalnie przygotowana, wówczas narzekania zostaną za progiem hotelu.

Lepiej zostawić to profesjonalistom

Samodzielna organizacja wyjazdu integracyjnego jest oczywiście możliwa, ale praktyka pokazuje, że naprawdę warto zainwestować w obsługę firmy, która się w tym specjalizuje. Oszczędza to mnóstwo czasu, ale i pieniędzy. Dlaczego?

  • Firma ma doświadczenie w negocjowaniu stawek z hotelami
  • Specjaliści wiedzą, które elementy wyjazdu zwykle się sprawdzają, a które można sobie spokojnie odpuścić
  • Firma dokładnie oszacuje koszty imprezy, nie będzie więc mowy o zaskakujących wydatkach

Udany, profesjonalnie zorganizowany wyjazd integracyjny jest jednym z najlepszych sposobów na zmotywowanie pracowników, zacieśnienie relacji w zespole i przekonanie ludzi, że są ważni dla firmy.