Używane auto — sprawdź, o czym musisz pamiętać przy jego zakupie

Zdecydowałeś się na zakup auta na rynku wtórnym? To z pewnością popularne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające cieszyć się naprawdę dobrymi modelami pojazdów w atrakcyjnych cenach. Jeśli jednak nie chcesz narażać się na ryzyko problemów z prawem bądź bezpieczeństwem na drodze, zachowaj szczególną ostrożność. Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta?

Dodatkowe opłaty — na co trzeba się przygotować?

Nie ma wątpliwości, że zakup używanego auta to rozwiązanie bardziej przyjazne dla domowego budżetu niż kupno pojazdu prosto z salonu. Również eksploatacja takiego samochodu jest zwykle tańsza — nie musisz korzystać z autoryzowanego serwisu oraz oryginalnych części. Co więcej, taki pojazd nie traci tak szybko na wartości jak ten nabyty w salonie.

Musisz jednak pamiętać o konieczności uiszczenia pewnych dodatkowych opłat. Jeśli jesteś osobą fizyczną i kupujesz samochód od innej osoby fizycznej, musisz zapłacić PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy kupujesz samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub w komisie, który jest właścicielem pojazdu, a nie tylko pośrednikiem, nie ma takiej konieczności — w cenę wliczony będzie już podatek VAT (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/podatek-od-kupna-samochodu-sprawdz-koszt-termin-i-procedury/).

Opłaty związane są również za zarejestrowaniem auta na nowego właściciela — czynności tej dokonasz w wydziale komunikacji. Jeśli rejestrujesz auto zakupione w tym samym powiecie, zapłacisz ok. 80 zł. W przypadku auta z innego powiatu opłata wynosi ok. 180 zł, a samochodu zza granicy ok. 250 zł. Inne opłaty wiązać się mogą np. z koniecznością przeprowadzenia badań technicznych, opłacenia podatku akcyzowego bądź wykupieniem ubezpieczenia.

Zadbaj o aktualne ubezpieczenie OC

Za brak aktualnego OC możesz zapłacić bardzo wysokie kary. Dlatego kupując używane auto, upewnij się, że składka jest rzeczywiście opłacona — możesz sprawdzić to samodzielnie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując konkretny numer rejestracyjny. Jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu kupiłeś nieubezpieczone auto, podpisz umowę z firmą ubezpieczeniową jeszcze w dniu zakupu.

Jeśli samochód jest ubezpieczony, OC „przechodzi” na nowego właściciela, możesz więc wykorzystać je do końca. Pilnuj jednak terminów, ponieważ jest ważne tak długo, jak opłacone są składki. Później możesz przedłużyć aktualną polisę bądź wybrać inną, bardziej korzystną. Pamiętaj, że wysokość składki może ulec zmianie, ponieważ jako nowy właściciel będziesz mieć inne zniżki czy zwyżki.

Nie zapomnij o żadnej z formalności

Przy zakupie używanego auta musisz sam zatroszczyć się o to, by dopełnić wszystkich formalności. Podstawą jest spisanie odpowiedniej umowy sprzedaży, na której znajdą się zgodne z dokumentami dane oraz data i godzina przekazania pojazdu. Jeżeli sprzedający wystawi fakturę VAT marża, upewnij się, że podatek został faktycznie odprowadzony.

Jeśli auto posiada ważne badania techniczne oraz opłacone ubezpieczenie, udajesz się do wydziału komunikacji, by je zarejestrować. Potrzebować będziesz dowodu, starych tablic rejestracyjnych pojazdu, polisy OC, karty pojazdu i umowy, na podstawie której dokonałeś zakupu. Konieczne jest też wypełnienie stosownego wniosku.

Artykuł partnera.