Trzymasz pieniądze na zwykłym koncie? Pokażemy, ile tracisz

Polacy, chociaż mają świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie, nie zawsze podejmują słuszne decyzje. Wiele osób dysponuje sporym kapitałem, trzymając go na zwykłym rachunku bankowym. Taka decyzja sporo ich kosztuje, ponieważ pieniądze w tym czasie mogłyby pracować na zysk.

Oszczędności dają poczucie finansowego bezpieczeństwa i jednocześnie zapewniają komfort psychiczny. W razie nieoczekiwanych wydatków czy nagłego pogorszenia sytuacji materialnej można szybko sięgnąć po zasoby zgromadzone choćby na koncie oszczędnościowym. Problem w tym, że wiele osób trzyma pieniądze na nieoprocentowanym rachunku bankowym.

Konto oszczędnościowe – tyle możesz zyskać

Jeżeli zastanawiasz się, jak duże zyski można osiągnąć, kalkulator konta oszczędnościowego okaże się pomocnym narzędziem. Wystarczy, że wpiszesz wysokość posiadanego kapitału oraz obowiązujące oprocentowanie, a poznasz zysk wypracowany w skali miesiąca.

Przykład 1. Mając Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku (oprocentowanie maksymalne to 2%) i dysponując kwotą 60 000 zł, wysokość odsetek wyniesie aż 50,83 zł.

Przykład 2. Gromadząc na Koncie Oszczędnościowym kapitał rzędu 80 000 zł, w skali miesiąca zarobisz niemal 85 zł.

Warto przy tym podkreślić, że wysokość wypracowanych odsetek zostaje doliczona do zgromadzonego kapitału i w kolejnym miesiącu na zysk pracuje już wyższa kwota. Dzięki mechanizmowi procenta składanego, można zarobić jeszcze więcej.

Tracisz nie tylko w przypadku konta osobistego...

Sporo tracisz nie tylko w sytuacji, gdy kapitał trzymasz na zwykłym koncie osobistym. Nawet, jeśli posiadasz rachunek oszczędnościwo-rozliczeniowy (ROR) także nie zarabiasz zbyt wiele. Tego typu konta – w porównaniu z rachunkami oszczędnościowym – są gorzej oprocentowane. To zaś przekłada się na dużo niższe zyski.

Chcesz oszczędzać? Wybierz dobre konto oszczędnościowe

Zastanawiasz się, jak wybrać konto oszczędnościowe? Kalkulator jest narzędziem, dzięki któremu oszacujesz zyski – w ten sposób poznasz atrakcyjność konkretnej oferty. Oprocentowanie to jednak nie wszystko. Aby rachunek oszczędnościowy przyniósł maksymalne zyski, warto zwrócić uwagę na:

  • opłaty za otwarcie rachunku,
  • opłaty za prowadzenie konta,
  • prowizje za przelewy na rachunek osobisty,
  • wzrost oprocentowania w miarę gromadzenia wyższego kapitału.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej korzystne będzie konto oszczędnościowe.

Artykuł partnera.