Rysy na lakierze – czy można coś z tym zrobić? Podpowiadamy!

Data wpisu: 10.01.2017
Zdjęcie główne #10 - Rysy na lakierze – czy można coś z tym zrobić? Podpowiadamy!

Rysy na lakierze to koszmar każdego kierowcy, który dba o swój samochód i chce, aby ten zawsze prezentował się nienagannie. Nie da się ich jednak uniknąć, szczególnie w miejskiej eksploatacji. Na szczęście wiele rys można bez trudu usunąć, choć wymaga to odpowiednich narzędzi i umiejętności. Podpowiadamy, co zrobić w momencie, gdy zauważysz brzydką rysę na lakierze swojego auta.

Wszystko zależy od głębokości rysy

Zasada jest taka – jeśli w rysę nie można włożyć monety, to jej usunięcie będzie możliwe. W przypadku głębszych rys niestety z reguły w grę wchodzi tylko ponowne lakierowanie całego elementu, ewentualnie tzw. cieniowanie, jeśli uszkodzenie powstało na dolnym fragmencie np. drzwi.

Doświadczenie pokazuje, że nie da się trwale usunąć rys po:

  • Gwoździach
  • Kluczach
  • Mocnych przytarciach

Z pozostałymi uszczerbkami można sobie poradzić. Dotyczy to przede wszystkim rys spowodowanych przez koty, gałęzie, a nawet drobnych obtarć parkingowych.

Uwaga na samodzielne naprawy

Wielu właścicieli po zauważeniu brzydkiej rysy od razu wpada na pomysł usunięcia jej we własnym zakresie. To nie jest jednak takie proste. Owszem, z drobnymi zadrapaniami poradzi sobie dobra pasta lekkościerna, ale głębsze i większe uszkodzenia to dla past amatorskich zbyt wysokie progi.

Pamiętaj

Z samodzielnym usuwaniem rys trzeba bardzo uważać. Używając do tego brudnej ścierki czy zapominając o wcześniejszym umyciu karoserii można łatwo uszkodzić lakier.

Szczególnie ostrzegamy przed podejmowaniem próby samodzielnego wypolerowania całej karoserii przy pomocy szlifierki oscylacyjnej. Używanie takiego sprzętu bez przeszkolenia i doświadczenia w większości przypadków kończy się fatalnie, o czym wielu właścicieli boleśnie się przekonało.

Lepiej też nie wierzyć w zapewnienia producentów różnych amatorskich specyfików do maskowania rys. Żadna kredka czy wosk koloryzujący nie usunie uszkodzeń, a jedynie lekko je przypudruje – aż do następnego mycia.

Nieoceniona pomoc fachowca

Zdecydowanie najlepszym pomysłem, na jaki może wpaść właściciel uszkodzonego auta, jest zaufanie profesjonalnemu zakładowi lakierniczemu lub firmie, która specjalizuje się w tzw. auto detailingu. Jest to sztuka przywracania samochodom oryginalnego wyglądu, usuwania rys, zadrapań, przycierek i innych defektów wizualnych.

Fachowiec, który dysponuje odpowiednim sprzętem i bardzo wysokiej klasy kosmetykami może zdziałać cuda. Często udaje się usunąć nawet takie uszkodzenia, które w teorii nadają się tylko do ponownego polakierowania.

Rysy na lakierze nie zawsze więc oznaczają, że właściciel musi się szykować na większy wydatek. Profesjonalna renowacja karoserii jest znacznie tańsza niż usługi lakiernicze. Najważniejsze jest jednak to, aby nie podejmować prób samodzielnego usunięcia uszkodzeń, bo może się to skończyć dodatkowymi kosztami.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.