Przeciekający prysznic: sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

No cóż, zdarza. Żadna kabina prysznicowa nie jest wieczna, dlatego po kilku latach eksploatacji mogą się pojawić mniejsze i większe przecieki. Jeśli jednak Twoja kabina została zamontowana stosunkowo niedawno, a i tak po każdym prysznicu musisz usuwać kałuże z podłogi, to ewidentnie coś tutaj nie gra. Co? Źródeł problemu może być kilka. Sprawdź, jak możesz we własnym zakresie poradzić sobie z przeciekającym prysznicem.

Sprawdź poziom brodzika i kabiny

Jeśli brodzik nie został zamontowany „na zero”, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że woda spływa w kierunku drzwi kabiny lub gromadzi się przy ścianie, co może powodować jej podciekanie. To bardzo częsty błąd, który niestety można naprawić jedynie na drodze rozebrania kabiny i jej ponownego zmontowania.

Koniecznie sprawdź też, czy sama kabina znajduje się w pionie. Jeśli jest krzywa, to silikon może niedokładnie przylegać do jej styku prysznica ze ścianą, co także będzie powodować wyciek wody.

Sprawdź silikon

Niedokładne silikonowanie jest zmorą właścicieli kabin prysznicowych. Fachowcy często robią to w pośpiechu, zostawiając inwestorowi spory problem. Jeśli natomiast silikonowałeś prysznic samodzielnie, to również mogłeś popełnić przy tym proste błędy, które skutkują wyciekaniem wody na łazienkę.

Pamiętaj, że „dokładanie” silikonu nie ma żadnego sensu. Woda zawsze znajdzie sobie ujście przez nawet najdrobniejszą nieszczelność. Stary silikon trzeba najpierw usunąć. Kup specjalny środek, który pozwoli Ci pozbyć się śladów silikonu z brodzika i ścian. Następnie, po dokładnym wyschnięciu, nałóż nową warstwę uszczelnienia. Zrób to uważnie, idealnie przykładając końcówkę butelki silikonu do powierzchni.

Rada

Aby wyrównać warstwę silikonu użyj swojego palca. Wcześniej spryskaj silikon wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Możesz też zamoczyć palec w płynie. Pamiętaj, by nie dociskać zbyt mocno, bo to spowoduje powstanie rynienki, w której będzie się zbierać woda.

Sprawdź uszczelki

Uszczelki są newralgicznym elementem kabiny prysznicowej. Źle dopasowane, niewłaściwie zamontowane czy po prostu zużyte będą powodować wyciekanie wody na zewnątrz. Sprawdź więc, czy uszczelki ściśle przylegają do szyb i powierzchni brodzika. Jeśli są sparciałe czy popękane, musisz je wymienić.

Usunięcie wszystkich wymienionych problemów powinno rozwiązać sprawę. Jeśli mimo to po każdej kąpieli wciąż będzie zauważać kałuże wody na podłodze, to nie pozostaje Ci nic innego, jak zainteresować się szczelnością syfonu.