Porysowane reflektory samochodowe – czy można coś na to poradzić?

W leciwym samochodzie bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przednie reflektory są mocno porysowane, a nawet zachodzą żółtą powłoką. W oczywisty sposób obniża to bezpieczeństwo i komfort kierowcy, ponieważ wiązka światła nie może w pełni oświetlić drogi. Na szczęście ten problem można dość łatwo rozwiązać i to na kilka sposobów. Poznaj nasze porady.

Dlaczego reflektory się niszczą?

Najczęstszą przyczyną porysowania reflektorów ograniczającego ich skuteczność jest oczywiście tzw. zmęczenie materiału. Klosze są wykonane z poliwęglanu, który nie jest zbyt odporny na długotrwałe działanie niekorzystnych czynników, takich jak piasek, sól, a nawet promieniowanie UV.

W efekcie już po nawet mniej niż 10 latach eksploatacji oryginalne reflektory bardzo tracą na skuteczności i wymagają interwencji. Właściciel pojazdu ma do wyboru trzy rozwiązania. Różnią się one zarówno kosztem, jak i trwałością efektu.

Polerowanie reflektorów

Praktycznie każdy klosz reflektora z poliwęglanu można polerować i w ten sposób przywrócić mu pełną sprawność oraz efektowny wygląd. Zanim jednak ochoczo zabierzesz się do pracy, musisz wiedzieć o ważnej kwestii. To nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

W przypadku starych lamp bez dodatkowej powłoki ochronnej wystarczające będzie użycie pasty polerskiej, ściereczki i wodnego papieru ściernego maks P5000. Na koniec wypolerowany klosz trzeba jeszcze zabezpieczyć preparatem przeciwdziałającym żółknięciu. Przygotuj się jednak na to, że cała operacja zajmie Ci co najmniej kilka godzin.

Uwaga!

Nie zalecamy używania amatorskich maszynek polerskich – można nimi narobić sporo szkód.

To wersja optymistyczna. Pesymistyczna zakłada, że klosze reflektorów w Twoim samochodzie są fabrycznie zabezpieczone lakierem, a jego spolerowanie jest już bardzo trudne, wymaga czasu i siły. Jeśli się do tego nie przyłożysz, efekt końcowy będzie fatalny. Dlatego naprawdę lepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania polerowania profesjonalnemu warsztatowi specjalizującemu się w car detailingu.

Wymiana reflektorów na używane

To opcja dość czasochłonna, ponieważ znalezienie używany reflektorów w dobrym stanie może być bardzo trudne. Najwięcej wypadków i stłuczek powodujących, że auto trafia na złom, dotyczy uderzenia w przedniej części pojazdu. W praktyce więc takich reflektorów będziesz szukać na aukcjach internetowych, co wiąże się z pewnym ryzykiem.

Osoba niezorientowana w temacie może niestety naciąć się na sprzedawcę oferującego reflektory z samochodów z kierownicą po prawej stronie, czyli tzw. „anglików”. Wystrzegaj się takich okazji, ponieważ lampy z te nie mogą być stosowane w pojazdach poruszających się po polskich drogach!

Wymiana reflektorów na nowe

Najszybsza i w praktyce najlepsza opcja, która gwarantuje, że reflektory przez kolejne lata będą świecić i wyglądać idealnie. Jest tylko jeden mały problem: cena. Komplet reflektorów, nawet do leciwego auta, sporo kosztuje. Można się ratować tzw. zamiennikami, ale tutaj często okazuje się, że spasowanie elementów pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowując: najbardziej opłacalną metodą przywrócenia porysowanych reflektorów do fabrycznego stanu jest profesjonalne wypolerowanie kloszy. Porządnie wykonany zabieg gwarantuje, że lampy w Twoim samochodzie odzyskają skuteczność świecenia i efektowny wygląd.