Piękny uśmiech bez wyrzeczeń, czyli zabiegi dentystyczne na każdą kieszeń!

Patrząc na gwiazdy tzw. show businessu i ich idealnie białe zęby, można popaść w niezłe kompleksy. Większość osób sądzi, że uzyskanie tak zadbanego uśmiechu jest bardzo kosztowne i niedostępne dla „zwykłych śmiertelników”. Nic bardziej mylnego. Jest całkiem sporo zabiegów dentystycznych na każdą kieszeń, które przywrócą Twoim zębom naturalną biel. Poznaj kilka z nich.

Scalling

Ten zabieg polega na profesjonalnym usuwaniu kamienia nazębnego metodą mechaniczną lub ultradźwiękową. Efekt jest znakomity i zęby praktycznie od razu wyglądają o wiele lepiej. Znika nieprzyjemne uczucie chropowatości zębów, usuwane są wszelkie osady. Zabieg najlepiej jest powtarzać co pół roku, a w celu podtrzymania efektu zalecamy kompleksowe dbanie o zęby przy pomocy nie tylko szczoteczki i pasty, ale także nici, irygatora i płynów do płukania jamy ustnej.

Pamiętaj!

Zabieg scallingu może być dość nieprzyjemny dla osoby mającej bardzo wrażliwe zęby. W takiej sytuacji zalecane jest zastosowanie znieczulenia.

Piaskowanie

Jest to doskonały zabieg dla osób, które piją duże ilości kawy, nie odmawiają sobie czerwonego wina i palą papierosy. Każdy z tych czynników powoduje regularne odkładanie się czarnego osadu na zębach i przede wszystkim w przestrzeniach między nimi. Usunięcie tych przebarwień przy pomocy zwykłej szczoteczki jest niemożliwe. Z problemem skutecznie poradzi sobie natomiast sprzęt dentystyczny używany podczas piaskowania.

Pamiętaj!

Piaskowanie nie jest zabiegiem wybielającym. Przynosi bardzo dobry efekt estetyczny, jednak jego trwałość jest uzależniona od dalszych zachowań pacjenta. Należy ograniczyć picie kawy i czerwonego wina, a także herbaty i napojów słodzonych. Koniecznie trzeba też rzucić palenie!

Polerowanie

Ten zabieg najczęściej łączy się ze scallingiem lub piaskowaniem, ale czasami pacjenci decydują się na jego przeprowadzenie osobno. Polerowanie usuwa drobny osad, pozostawiając gładkie zęby bez przebarwień. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i można go przeprowadzać co pół roku, najlepiej po wykonaniu scallingu lub piaskowania.

Fluoryzacja

Nazywana potocznie lakierowaniem. Jest to zabieg polecany przede wszystkim dzieciom, które mają zdrowe zęby. Fluor chroni przed próchnicą poprzez znaczne wzmacnianie szkliwa. Lakierowanie oczywiście może zostać wykonane także u dorosłych, ale warunkiem jest całkowity brak ubytków.

Wymienione zabiegi są bardzo skuteczne i relatywnie tanie, ponieważ ich koszt zamyka się w około 100 złotych. Biorąc pod uwagę, że należy je przeprowadzać średnio co pół roku, nie jest to wielka inwestycja w zdrowie i piękny wygląd zębów.