Odkurzacz centralny – 5 powodów, dla których warto go zainstalować

Jesteśmy bardzo wygodnym społeczeństwem i na każdym kroku dążymy do poprawienia komfortu swojego życia. Tym bardziej dziwi fakt, że odkurzacze centralne dotąd nie stały się absolutnym standardem. To urządzenie znacznie ułatwia i przyspiesza sprzątanie, jednak lista jego atutów jest dłuższa. Oto 5 powodów, dla których warto zainstalować odkurzacz centralny.

  1. Ogromna wygoda użytkowania – jeśli nienawidzisz odkurzać, bo kojarzy Ci się to z ciągle plączącym się kablem, przypadkowym wyrywaniem kontaktów i obitymi narożnikami, to odkurzacz centralny rozwiąże wszystkie te problemy. W porównaniu do klasycznego odkurzacza jest to urządzenie gwarantujące naprawdę duży komfort. Zamiast nosić ze sobą odkurzacz wystarczy przenieść z pomieszczenia do pomieszczenia lekki wąż ssący. To wszystko.
  2. Znacznie mniej kurzu – największą wadą klasycznego odkurzacza jest to, że usuwając kurz jednocześnie go wznieca, co bywa bardzo irytujące. Ten problem oczywiście nie dotyczy odkurzacza centralnego, bo urządzenie pracuje w izolacji od pomieszczeń, nie ma więc możliwości, aby wzniecało kurz.
  3. Brak hałasu – zasadniczą różnicą między odkurzaczem centralnym a tradycyjnym jest to, że ten pierwszy jest prawie niesłyszalny. Jednostkę centralną umieszcza się bowiem z dala od pomieszczeń mieszkalnym (najczęściej w garażu), dzięki czemu można odkurzać jednocześnie słuchając muzyki czy oglądając telewizję.
  4. Rzadsze i łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń – pojemność standardowego odkurzacza centralnego wynosi około 20-30 litrów, co przy normalnym użytkowania oznacza, że należy go opróżniać co kilka miesięcy. Samo czyszczenie jest znacznie łatwiejsze, nie ma ryzyka wzniecenia kurzu w pomieszczeniu mieszkalnym. Świetna sprawa.
  5. Dodatkowe funkcje – odkurzacz centralny może pełnić różne role związane z usuwaniem zanieczyszczeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest chociażby automatyczna szufelka – wystarczy zebrać zanieczyszczenia przy specjalnym otworze, uruchomić urządzenie, a cały brud po prostu zniknie. Odkurzacz centralny może też pełnić rolę separatora popiołu z kominka czy liści z tarasu. Oczywiście wykorzystamy go także do posprzątania samochodu w garażu.

Wbrew powszechnej opinii odkurzacz centralny nie jest bardzo drogim urządzeniem (cena samej jednostki to około 2000 złotych), dlatego naprawdę warto się nim poważnie zainteresować planując budowę domu czy remont mieszkania.