Jedna ekipa czy pojedynczy wykonawcy? Komu zlecić wykończenie domu?

Data wpisu: 07.08.2017
Zdjęcie główne #39 - Jedna ekipa czy pojedynczy wykonawcy? Komu zlecić wykończenie domu?

Jest takie popularne powiedzenie, że nic tak nie wykańcza, jak wykończeniówka. Chodzi oczywiście o finalne prace w domu czy mieszkaniu, których efekt będzie widoczny na co dzień: położenie glazury, podłóg, wygładzenie i pomalowanie ścian, wykonanie elementów dekoracyjnych itd. Inwestorzy, nauczeni przykrymi doświadczeniami i oczekujący szybkiej realizacji, coraz częściej decydują się powierzyć wykończenie domu jednej ekipie. Nie brakuje jednak i takich, którzy zatrudniają pojedynczych wykonawców do poszczególnych prac. Które rozwiązanie jest lepsze? Podpowiadamy.

Jedna ekipa – gdy liczy się czas i wygoda

W Polsce nie brakuje brygad, które mają w swoich szeregach fachowców od wszelkich prac wykończeniowych. Naprawdę dobrzy wykonawcy, legitymujący się porządnymi referencjami, nie mogą się opędzić od klientów, co już o czymś świadczy.

Wynajęcie jednej ekipy bez wątpienia jest bardzo wygodne dla inwestorów. Nie muszą umawiać kilku wykonawców, z każdym negocjować ceny i ustalać zakresu prac. Bardzo ważna jest także synchronizacja działań. Wykończenie realizowane przez kilka ekip zawsze kończy się tym, że jedni fachowcy wchodzą drugim w drogę, a to prowadzi do konfliktów i niepotrzebnych nerwów.

Jedna ekipa to także gwarancja szybszej realizacji wykończenia. Fachowcy najczęściej tworzą zgrany zespół, każdy wie, co ma robić, a to sprzyja szybkim postępom.

Dla inwestora dużym atutem jest komfort psychiczny. Wie, że wpuszcza do domu czy mieszkania jedną brygadę, która zrealizuje wszystkie jego oczekiwania, a gdyby coś poszło nie tak, to wykonawca nie będzie mógł zrzucić winy na kogoś innego.

Zalety:

 • Wygoda,
 • Szybsza realizacja,
 • Możliwość wynegocjowania dobrej ceny przy dużym zakresie prac,
 • Komfort psychiczny,
 • Lepsza organizacja pracy.

Wady:

 • Duże brygady często są droższe niż pojedynczy wykonawcy,
 • Przy dużych inwestycjach może się pojawić „zmęczenie materiału” - wykonawcy będą już znudzeni miejscem, a inwestorzy znudzą się wykonawcami, co czasami prowadzi do konfliktów,
 • Jeśli z ekipy wypadnie np. glazurnik (choroba, uraz itd.), to może być problem z jego zastąpieniem, w efekcie czego łazienka nie zostanie wykończona w takim standardzie, jakiego oczekuje inwestor.

Pojedynczy wykonawcy – wersja dla oszczędnych

Wynajmowanie pojedynczych wykonawców w większości przypadków jest wyraźnie tańsze. Inwestor może do woli zbierać oferty od poszczególnych fachowców i wybrać tego, który zaoferuje najlepszą cenę.

Atutem tego rozwiązania jest też zwiększenie szansy na idealne wykończenie mieszkania. W myśl zasady, że jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego, wielu wykonawców specjalizuje się tylko w jednym elemencie rzemiosła. Znakomity glazurnik nie będzie gładzić ścian, a malarz pokojowy układać paneli. Dzięki temu inwestor może zatrudniać wykonawców, którzy w 100% poświęcą się zadaniu z zakresu swoich kompetencji.

Problemem dla inwestora jest natomiast to, że zatrudniając pojedynczych wykonawców musi wcielić się w rolę kierownika budowy i na bieżąco synchronizować prace poszczególnych ekip, co w wielu przypadkach jest naprawdę kłopotliwe i stresujące.

Zalety:

 • Szansa uzyskania niższej ceny,
 • Wynajmowanie wykonawców specjalizujących się w wąskim zakresie prac wykończeniowych zwiększa szansę na to, że końcowy efekt będzie znakomity,
 • Łatwiej wyrzucić z budowy (np. za pijaństwo) jednego fachowca niż całą ekipę,
 • Częsta zmiana ekip sprawia, że inwestor nie zdąży się nimi znudzić, co z kolei zmniejsza ryzyko powstawania konfliktów.

Wady:

 • Konieczność ciągłego pilnowania, by ekipy nie wchodziły sobie w drogę,
 • Szukanie pojedynczych wykonawców i negocjowanie cen z każdym z osobna jest czasochłonne i irytujące,
 • Jeśli jeden wykonawca nie przyjdzie do pracy, wstrzyma roboty prowadzone przez inne ekipy,
 • Prace prowadzone przez pojedynczych wykonawców zwykle postępują wolniej.

Którą opcję zatem wybrać? Jeśli zależy Ci na czasie, wygodzie i komforcie psychicznym, zdecydowanie postaw na jedną dużą brygadę. Jeśli natomiast możesz sobie pozwolić na dłuższe prowadzenie remontu i ufasz wyłącznie ludziom specjalizującym się w konkretnych pracach, lepszym wyborem będzie dla Ciebie zatrudnianie pojedynczych wykonawców.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.