Jak przekonać dziecko do dentysty? 6 sprawdzonych sposobów

Wizyta u dentysty większości ludzi kojarzy się z koszmarem, ale w dzisiejszych czasach opowieści o potwornym bólu można włożyć między bajki. Profesjonalne, dobrze wyposażone gabinety nie pozwalają sobie na to, aby pacjent odczuwał jakikolwiek ból. Dla wielu rodziców wizja zaprowadzenia dziecka do dentysty jest bardzo trudna. Obawiamy się, że maluch będzie wystraszony, a widok fotela dentystyczne stanie się dla niego życiową traumą. Tak być wcale nie musi. Podpowiadamy 6 sprawdzonych sposobów na to, aby przekonać dziecko do dentysty.

  1. Wizyta jak najwcześniej – wielu rodziców uważa, że na etapie wyrastania zębów mlecznych nie ma potrzeby odwiedzania dentysty. To błąd. Próchnica może się pojawić także na mleczakach, dlatego najważniejsze jest to, aby pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym odbyła się jak najwcześniej. Do dentysty można się zgłosić już z dwu-, trzylatkiem. Taka wizyta będzie dla malucha interesująca, stomatolog pozwoli dziecku obejrzeć przyrządy i jeśli ma odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów, pomoże maluchowi przełamać strach.
  2. Nie strasz! - dzieci przejmują lęki od rodziców, dlatego jeśli dorośli stale mówią o tym, że panicznie boją się dentysty, to działają na szkodę swojej pociechy. O wizycie w gabinecie należy mówić pozytywnie. Opowiedzieć dziecku, dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne. Nie używajmy słów-kluczy: igła, borowanie, ból, krew, znieczulenie.
  3. Regularne kontrolowanie – dziecko powinno odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej raz na kwartał. Znacznie ograniczy to ryzyko, że pojawi się duży ubytek, którego naprawienie będzie wymagać zaawansowanej interwencji stomatologicznej. Nie czekaj, aż dziecko rozboli ząb! Wówczas już zawsze będzie ono kojarzyć wizytę u dentysty z czymś nieprzyjemnym.
  4. Wybierz odpowiedni gabinet – sympatyczny stomatolog, który ma podejście do dzieci, to połowa sukcesu. Ważne jest również, aby gabinet był odpowiednio wyposażony. Jeśli konieczne jest znieczulenie, wówczas znacznie lepszym wyborem będzie metoda Wand (bez użycia igły). Jest bezbolesna i wręcz stworzona dla najmłodszych pacjentów.
  5. Odciągaj uwagę – podczas zabiegu rodzic zawsze musi być przy dziecku, trzymać za rękę i pocieszać. Dobrze sprawdzają się też klasycznego przytulanki, które pomogą dziecku przejść przez trudny moment w życiu. Pamiętaj jednak, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, bo może to przynieść odwrotny skutek.
  6. Nagradzaj – dzieci są bardzo interesowne, dlatego metoda nagradzania okazuje się skuteczna. Obiecaj pociesze, że po wizycie i dentysty będzie mogła zjeść coś dobrego, pójść do sali zabaw czy spędzić resztę dnia przed komputerem. To powinno bardzo pomóc.

Wizyta u dentysty pewnie nigdy nie będzie przyjemnością, ale naprawdę może być doświadczeniem dość neutralnym. Im wcześniej dziecko dowie się, że nie ma się czego bać, tym lepiej dla niego i... dla rodziców.