Jak dbać o klimatyzację w domu? Poradnik

Data wpisu: 17.01.2017
Zdjęcie główne #11 - Jak dbać o klimatyzację w domu? Poradnik

Szczęśliwy ten, kto posiada klimatyzację w domu. Nie są mu straszne największe upały, a także wysoka wilgotność. Domowa klimatyzacja to prosty sposób na znaczne poprawienie komfortu życia mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii: o klimatyzację w domu należy dbać. Jak to robić? Dlaczego jest to takie istotne? Przeczytaj.

Oddychasz tym, co przechodzi przez klimatyzator

Zasada działania klimatyzacji jest zawsze taka sama: urządzenie pobiera powietrze z zewnątrz budynku, które następnie przepływa przez klimatyzator i po ochłodzeniu do żądanej temperatury zostaje wtłoczone do pomieszczenia. Po drodze powietrze musi jeszcze pokonać system filtracji. W prostych urządzeniach montowane są zwykłe filtry powietrza, w droższych można już spotkać filtry plazmowe i odwadniające. Chodzi o to, aby powietrze zostało maksymalnie oczyszczone z pyłów, owadów czy innych zabrudzeń.

Oczywiście każdy filtr prędzej czy później się zapcha. Wówczas konieczne jest jego wyczyszczenie lub wypranie (w zależności od rodzaju filtra). Jeśli użytkownik to zaniedba, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami:

  • Spadkiem wydajności klimatyzacji, aż do braku możliwości uzyskania pożądanej temperatury
  • Znacznym wzrostem rachunków za prąd
  • Chorobami – głównie przewlekłym katarem, ale też chorobami płuc i oskrzeli

Częstotliwość czyszczenia filtrów zawsze podaje producent klimatyzatora. Po pewnym czasie ta procedura nie będzie już wystarczać i przyjdzie moment na wymianę filtra na nowy. Na szczęście nie są to duże koszty (zwykle kilkadziesiąt złotych).

Warto wiedzieć

Są klimatyzatory z wbudowaną funkcją informowania użytkownika o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra powietrza.

Regularna dbałość i klimatyzator

Przy okazji cotygodniowych porządków warto poświęcić kilka chwil na oczyszczenie kanałów wylotowych schłodzonego powietrza. Najlepiej robić to suchą szmatką, ale w przypadku większych zabrudzeń można użyć wody z mydłem.

Pamiętaj!

Do czyszczenia klimatyzatora nigdy nie używaj żadnych żrących środków ani chemikaliów.

Oczywiście właściciel klimatyzacji powinien przynajmniej raz w roku zlecić wykonanie przeglądu serwisowego urządzenia. Fachowiec sprawdzi, czy wszystkie połączenia są szczelne, oceni stan klimatyzatora i ewentualnie wyczyści go przy użyciu specjalnych środków zwalczających drobnoustroje.

Co jakiś czas niezbędne jest także wyczyszczenie przewodów klimatyzacyjnych, w których odkłada się brud i tłuszcz. Tę czynność także należy zlecić specjalistom

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.