Inwestowanie na giełdzie – od czego zacząć?

Coraz więcej osób pragnąc dorobić do domowego budżetu decyduje się na inwestycje w akcje. Jest to sposób na dodatkowy zarobek, a także na walkę z ciągle rosnącą inflacją. Dzięki inwestycjom możemy sporo zyskać i znacząco pomnożyć swój kapitał. Pozostaje jednak pytanie – od czego zacząć?

Zdobądź potrzebną wiedzę!

Wielu osobom wydaje się, że inwestowanie na giełdzie to czarna magia, a wiedzę tajemną posiadają jedynie maklerzy. Otóż nie! Inwestować może każdy, a tajniki inwestycji są szeroko dostępne w internecie. Poradniki dla inwestorów znajdziesz np. na stronie kup-akcje.

Jaka wiedza będzie Ci potrzebna? Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z podstawowymi pojęciami, czym są akcje, czym jest konto maklerskie, kim jest broker, jak działa rynek akcji, co wpływa na ceny akcji itp. Warto w tym temacie śledzić doświadczonych traderów, dla których inwestowanie na giełdzie jest chlebem powszednim. Z polecanych książek warto przytoczyć chociażby Wspomnienia gracza giełdowego czy Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków. Te pozycje łatwo wprowadzą Cię w świat giełdy.

Przy okazji zdobywania wiedzy, będziesz musiał zapoznać się z dwoma rodzajami analizy akcji – techniczną oraz fundamentalną. Ta pierwsza opiera się na historycznych poziomach cen akcji, dzięki którym nauczysz się prognozować kursy akcji. Analiza fundamentalna pozwoli Ci prognozować kursy na podstawie oceny sytuacji gospodarczej w danej branży oraz sytuacji finansowej danej firmy. To od Ciebie zależy, z którego podejścia skorzystasz.

Załóż rachunek maklerski

Jeśli sam chcesz podejmować wszelkie decyzje dotyczące inwestycji i nie interesują Cię pośrednicy, podstawowym krokiem będzie założenie rachunku maklerskiego. Zanim jednak tego dokonasz, musisz wybrać dom maklerski. Jest to nic innego jak firma inwestycyjna, która przeprowadza transakcję kupna i sprzedaży akcji i działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. W Polsce jest około 50 takich domów i to one pełnią rolę pośrednika między Tobą a giełdą. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą różnych domów. Do wyboru masz często także domy maklerskie prowadzone przez banki. Jeśli również Twój bank oferuje takie usługi, może się okazać, że dostaniesz dodatkowe promocje, np. darmowe prowadzenie rachunku.

Zanim wybierzesz dom maklerski, zwróć uwagę na wysokość prowizji od kupna i sprzedaży akcji. Zwykle wynosi ona od 0,19 do 0,5 procenta. Istotna będzie również łatwość obsługi i intuicyjność systemu transakcyjnego. Dla początkujących osób z pewnością decydujące okaże się też wsparcie specjalistów, którzy pomogą w razie problemów i wątpliwości, a także materiały dydaktyczne oferowane przez domy maklerskie.

Naucz się panować nad emocjami

Giełda nie jest dla każdego, a już na pewno nie dla osób, które nie umieją panować nad emocjami. Podejmowanie decyzji o kupnie lub sprzedaży pod wpływem chwilowej euforii to mało rozsądne posunięcie. Liczy się chłodna kalkulacja. Czasami zdarza się, że akcje danej firmy spadają, a my przestraszeni od razu wszystko wyprzedajemy. Zastanów się najpierw, dlaczego akcje nagle poleciały w dół. Zdobyta wiedza pozwoli Ci przewidzieć, czy jest to chwilowa sytuacja, czy może prognozowany jest długotrwały spadek. Nie działaj pochopnie.

Wydawaj tyle, na ile możesz sobie pozwolić

Pamiętaj, by inwestować w akcje pieniądze, które rzeczywiście możesz w danej chwili wydać. Na zakup papierów wartościowych przeznacz oszczędności, a nie gotówkę, która jest Ci potrzebna na bieżące wydatki. Giełda bywa zmienna jak kobieta i w jednej chwili wszystko możesz stracić. Ustal więc wcześniej, ile pieniędzy planujesz wydać i nie przekraczaj tej kwoty.

Inwestowanie na giełdzie wcale nie jest skomplikowane, o ile się do tego odpowiednio przygotujesz. Nawet jeśli miałbyś poświęcić na naukę kilka miesięcy, wiedza przyda Ci się w przyszłości i na pewno opłaci.