Inspekcja używanego samochodu przez eksperta – na czym to polega?

Data wpisu: 15.08.2017
Zdjęcie główne #40 - Inspekcja używanego samochodu przez eksperta – na czym to polega?

Zakup auta z drugiej ręki w polskich warunkach jest obarczony ogromnym ryzykiem. Szacuje się, że nawet ponad 80% samochodów sprowadzonych z zagranicy ma za sobą wypadkową przeszłość. Do tego dochodzą zwykłe oszustwa handlarzy: na przebiegu i ogólnym stanie technicznym pojazdu. Prywatni właściciele również miewają wiele do ukrycia, a dla laika znalezienie takich „kwiatków” może być niewykonalne. Dlatego rosnącą popularnością cieszy się usługa inspekcji używanego samochodu przez eksperta.

Poproś eksperta o ocenę stanu pojazdu

Usługę inspekcji najczęściej oferują rzeczoznawcy samochodowi – warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy (rzeczoznawca powinien się legitymować profilem „C”, który poświadcza jego umiejętności w zakresie wyceny i kosztorysowania samochodów). Zdarzają się jednak także oferty mechaników samochodowych, blacharzy/lakierników czy pasjonatów motoryzacji. Jednak zdecydowanie lepiej jest polegać na rzeczoznawcy.

Usługa może obejmować nie tylko skontrolowanie stanu wskazanego samochodu. Rzeczoznawcy oferują również opcję samodzielnego wyszukania auta, które spełnia kryteria klienta. Jest to bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo czasu, ponieważ ekspert jest w stanie odrzucić samochody niegodne zainteresowania już na podstawie samych zdjęć.

Na czym polega sama inspekcja?

Ekspert najpierw umawia się z właścicielem, a po przyjeździe na miejsce rozpoczyna procedurę oceny stanu technicznego pojazdu. Weryfikuje przy tym wszystkie zapewnienia sprzedającego. Sprawdza dokumenty samochodu, następnie przechodzi do części typowo technicznej.

Celem rzeczoznawcy jest potwierdzenie lub zaprzeczenie bezwypadkowej historii pojazdu. Dla doświadczonego eksperta nie jest żadnym problemem udowodnienie, że auto ma za sobą stłuczkę lub wypadek.

Po sprawdzeniu karoserii specjalista weryfikuje jeszcze stan techniczny: silnik, zawieszenie itd. Jeśli auto jest w dobrej kondycji, można przejść do kolejnego etapu, czyli wizyty na stacji diagnostycznej (jest to usługa dodatkowa, ale warto ją wykupić).

Inspekcja kończy się sporządzeniem dokładnego raportu z oględzin, który trafia do osoby zainteresowanej zakupem pojazdu. Jeśli stan auta jest zadowalający, klient może zlecić rzeczoznawcy przeprowadzenie negocjacji ceny zakupu. Zwykle ekspert jest w stanie spokojnie obniżyć cenę auta o 10-20%, szczególnie po wskazaniu licznych usterek i potwierdzeniu wypadkowej przeszłości.

Czy warto?

Zdecydowanie TAK! Inspekcja przeprowadzona przez eksperta nie pozostawia żadnych wątpliwości co do stanu samochodu. Za cenę około 200-300 złotych + koszt dojazdu na miejsce (jeśli auto znajduje się w innym mieście) dostaje się święty spokój i zminimalizowanie ryzyka zakupu pojazdu, który może być niebezpieczny lub skrajnie zużyty.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.