Głośna praca bramy garażowej: sprawdź możliwe przyczyny

Automatyczna brama garażowa to ogromna wygoda. Deszcz, wichura, śnieżyca, mróz – to wszystko nie ma znaczenia, kiedy można po prostu wjechać do ciepłego garażu, bez konieczności wysiadania z samochodu. Oczywiście brama wymaga regularnego serwisu i konserwacji – w przeciwnym razie nawet najlepszy produkt może szybko ulec awarii. Jednym z typowych objawów usterki jest głośna praca bramy garażowej. Podpowiadamy, co może być tego przyczyną.

Zabrudzenie prowadnicy

Elementem automatycznej bramy garażowej jest górna prowadnica, w której przesuwa się pasek lub łańcuch automatu. Tę prowadnicę należy często oczyszczać, ponieważ zbiera się w niej kurz czy nawiewany podczas otwarcia bramy piasek. Takie zabrudzenia mogą powodować hałaśliwą pracę automatu, a w skrajnym przypadku nawet doprowadzić do jego uszkodzenia.

Konstrukcja automatu

Jeśli hałaśliwa praca bramy garażowej dokucza użytkownikom od samego początku, może się okazać, że jest to wina nieprzemyślanego wyboru automatu. Na rynku znajdziemy dwa rozwiązania: automaty z napędem paskowym lub łańcuchowym. Ten drugi uchodzi za bardzo trwały, ale jednocześnie jest dość głośny. Przed zakupem warto więc poprosić sprzedawcę o prezentację kultury pracy obu typów automatów.

Zbyt mocny naciąg sprężyn

To błąd, który często popełniają niefachowe ekipy monterskie. Jeśli sprężyny bramy segmentowej zostały zbyt mocno naciągnięte, mogą wydawać niepokojące dźwięki podczas otwierania i zamykania (charakterystyczne „brzdęknięcie” sprężyny). Wymaga to pilnego poprawienia montażu, bo zbagatelizowanie objawów może doprowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji bramy.

Zardzewiałe/uszkodzone elementy

Nie ma bramy garażowej, która nie wymagałby wykonywania okresowych czynności serwisowych. Jeśli chcesz zachować ją w dobrej kondycji, minimum raz w roku zlecaj dokładny przegląd bramy wraz z jej konserwacją. Zaniedbanie tego prędzej czy później doprowadzi do problemów, w tym właśnie do głośnej pracy bramy. Może się okazać, że poszczególne elementy bramy, jak sprężyny, prowadnice, kółka czy zawiasy, są pordzewiałe lub zwyczajnie uszkodzone, co powoduje hałas.

Jedną z możliwych przyczyn głośnej pracy bramy garażowej jest także uszkodzenie samego automatu. Jeśli wydobywają się z niego piski czy trzaski, jak najszybciej wezwij serwis – wczesna reakcja z dużym prawdopodobieństwem umożliwi naprawienie automatu, bez konieczności wymiany napędu.