Firma produkująca elektronikę – co oferuje?

Firmy produkujące elektronikę potrafią posiadać bardzo różnorodną ofertę swoich usług. Jedni skupiają się na produkcji PCB, czyli obwodów drukowanych, inni wolą swoje usługi kierować na montaż powierzchniowy SMT lub przewlekany THT, a jeszcze inni oferują usługę kompleksową: od produkcji PCB, poprzez montaże, a kończąc na montażu końcowym gotowego produktu i usługach dodatkowych.

Produkcja elektroniki

Firmy produkujące elektronikę w Polsce mają duże doświadczenie. Fabryki wyposażone są w sprzęt najnowszej technologii, pozwalających na produkcję i testy o najwyższej dokładności i jakości. Nic dziwnego, że coraz więcej firm przenosi częściowo lub w całości produkcję na rodzimy teren. Dobry producent elektroniki powinien zawsze stawiać na najnowszą technologię, rozwijając ją nieustannie oraz rozwój kompetencji swoich pracowników i sprawnej organizacji całej firmy. Dzięki takim wartościom można być pewnym, że wybrany producent elektroniki jest jednym z najlepszych.

Kompleksowa oferta

Firmy w Polsce dzielą się na te, oferujące pojedyncze usługi, w szczególności montaż SMT oraz takie, które świadczą ofertę kompleksową, dając możliwość korzystania z pojedynczych usług. Co jednak wchodzi w skład oferty kompleksowej?

  • Produkcja PCB – produkcja obwodów drukowanych stanowi podstawę elektroniki.
  • Montaż SMT – czyli montaż powierzchniowy, to bardzo precyzyjny sposób montażu elementów na powierzchni płytki PCB.
  • Montaż THT – czyli montaż przewlekany, może odbywać się przy użyciu maszyn lub ręcznie, ważne jest tutaj możliwość lutowania selektywne w technologii RoHS i Pb.
  • Obsługa elementów – innymi słowy zarządzanie dostawami. Dzięki tej opcji producent elektroniki zaoszczędza pieniądze i czas klienta, posiadając odpowiednie zaplecze elementów elektronicznych, a w razie potrzeby dobierając odpowiednie półprodukty lub zamienniki w przypadku braku możliwości dostarczenia odpowiednich komponentów.
  • Testy – najważniejszy etap, to dzięki testom produkty opuszczające firmę produkującą posiadają gwarancję najwyższej jakości. Testowanie odbywa się na każdym etapie produkcji.
  • Usługi dodatkowe – to dodatkowe możliwości, które można dobrać do usługi kompleksowej, takie jak: traceability, obróbka przewodów czy prototypowanie.

Płytki drukowane PCB

Czym tak właściwie jest płytka drukowana PCB? Inaczej nazywana jest płytką drukowaną lub płytką obwodu drukowanego. To płytka wykonana z materiału izolacyjnego, która posiada połączenia elektryczne, zwane ścieżkami. Dodatkowo na płytce PCB można także wyróżnić punkty lutownicze, które nazywane są padami. Płytki PCB przeznaczone są do montażu podzespołów elektronicznych. Produkcja PCB opiera się na technice trawienia. Początkowo, płytka pokryta jest warstwą miedzi, na który nadrukowane zostają ścieżki, a następnie dokonuje się obróbki chemicznej.

Zazwyczaj firmy zajmujące się taką tematyką jak produkcja elektroniki w swojej ofercie mają także produkcję PCB. Zazwyczaj PCB produkcja odbywa się na miejscu, firma produkcyjna sama wytwarza zgodnie z przesłaną dokumentacją odpowiednie płytki do montażu elektroniki, jeśli posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.

Produkcja obwodów drukowanych na zamówienie może obejmować takie usługi jak: przygotowanie CAD, produkcję płytek jedno, dwu lub wielowarstwowych, produkcję obwodów elastycznych, wykorzystywanie podłoży m.in. FR4, CEM, kapton czy aluminium, nacinanie i frezowanie płytek, możliwość złocenia płytek, naniesienia na nie pokrycia zdzieralnego, a także obowiązkowe testy elektryczne.