Dobra firma transportowa poszukiwana! Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? 5 porad

Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nasze firmy mają dobrą renomę, ale nie narzekają na brak problemów. Przede wszystkim chodzi o ogromną konkurencję. Klient, który chce nawiązać stałą współpracę z firmą transportową musi się sporo naszukać, aby znaleźć wykonawcę godnego zaufania. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Wymieniamy 5 najważniejszych cech dobrej firmy transportowej.

  1. Wiarygodność – musi zostać potwierdzona nie tylko urzędową rejestracją, ale także referencjami od poprzednich klientów. Każda firma transportowa dba o to, aby mieć dobrą opinię w branży, dlatego prosi swoich klientów o wystawienie referencji. Jeśli przedsiębiorca nimi dysponuje (i są to referencje prawdziwe – można to sprawdzić kontaktując się z wystawcą), to znacznie ogranicza to ryzyko, że współpraca będzie nieudana.
  2. Flota – branża transportowa jest już tak konkurencyjna, że porządna firma nie może sobie pozwolić na zaniedbania w zakresie inwestowania we flotę. Nowoczesne pojazdy muszą spełniać normy emisji spalin, gwarantować kierowcom komfort i bezpieczeństwo, a właścicielowi ładunku pewne dostarczenie zawartości na miejsce. Jeśli firma dysponuje starą flotą pojazdów, to prawdopodobnie nie ma zleceń, co źle świadczy o jej jakości.
  3. Uniwersalność – transport to nie tylko TIR-y. Nowoczesna firma transportowa powinna być elastyczna w zakresie świadczonych usług i móc zaoferować także przewiezienie mniejszych ładunków. Do tego potrzebne są oczywiście odpowiednie samochody. Bardzo ważne jest również, aby firma dysponowała chłodniami, które są niezbędne w przypadku transportu żywności.
  4. Ubezpieczenie – trudno sobie wyobrazić firmę transportową, która nie posiada ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To nie tylko kwestia biznesowej wiarygodności, ale także bezpieczeństwa klienta. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie opiewa na kwotę, która może pokryć koszt ewentualnych strat w związku ze zniszczeniem czy utratą ładunku.
  5. Warunki umowy – umowa powinna być prosta, pozbawiona dziwnych kruczków prawnych, ale przede wszystkim bardzo precyzyjna. Wykonawca musi się w niej zobowiązać do dostarczenia ładunku we wskazane miejsce w określonym czasie. W umowie warto zawrzeć informacje na temat dopuszczalnych wyłączeń odpowiedzialności firmy transportowej – np. z powodu nagłego załamania pogody.

Do wyboru firmy transportowej warto się przyłożyć. Nie kierować się tylko ceną usługi, ale przede wszystkim wiarygodnością przedsiębiorcy, referencjami oraz wysokością ubezpieczenia. Pomyłka może słono kosztować, a podjęcie dobrej decyzji zaowocuje udaną współpracą na lata.