Dobieramy szlaban parkingowy – na co zwrócić uwagę?

Szlaban parkingowy to zdecydowanie najpopularniejszy sposób zabezpieczenia placu przed wjazdem nieupoważnionych pojazdów. Pozwala skutecznie wydzielić miejsca postojowe dla pracowników i daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę relatywnie niewysoki koszt wykonania szlabanu nie dziwi fakt, że większość firm decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Aby szlaban parkingowy spełniał swoją funkcję prawidłowo, musi zostać odpowiednio dobrany do konkretnych warunków. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Szerokość wjazdu

To bardzo ważny parametr, który pozwoli wstępnie wybrać najlepiej pasujący szlaban. Są one dostępne w długościach od 2 do nawet 12 metrów, jednak trzeba pamiętać, że bardzo długi szlaban będzie narażony na naprężenia, co istotnie wpłynie na jego trwałość. Dlatego w przypadku szerokiego wjazdu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na dwa szlabany po obu stronach wjazdu.

Pamiętaj!

Im dłuższe ramię szlabanu, tym krótszy okres bezawaryjnej eksploatacji, większe ryzyko awarii i wyższy koszt samego urządzenia.

Częstotliwość otwierania

Jeśli przewidujemy duży ruch na placu, to należy zdecydować się na automat, który będzie w stanie znieść zwiększoną częstotliwość otwierania. Warto pamiętać, że większość szlabanów może pracować z częstotliwością do 200 otwarć na godzinę. Jeśli ma ich być więcej, warto zainwestować w bardzo wydajne urządzenie z wysokiej półki o sprawności wynoszącej 100%. Oszczędzi to problematycznych awarii.

Warto wiedzieć

Jeśli szlaban ma podaną sprawność 50%, oznacza to, że w ciągu każdej godziny urządzenie musi mieć pół godziny na „odpoczynek”.

Szybkość otwierania

Ten parametr ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania szlabanu. Przyjmuje się, że porządne urządzenie o długości ramienia wynoszącej 4 metry, powinno otwierać się w czasie około 4-5 sekund. Jednak im dłuższe ramię, tym ten czas także będzie się wydłużać.

Dlatego jeśli specyfika miejsca wymaga bardzo szybkiego otwierania szlabanu, warto wybrać urządzenie z jak najkrótszym ramieniem lub zdecydować się na dwa szlabany ustawione po obu stronach wjazdu.

Trwałość szlabanu parkingowego

Na trwałość szlabanu w dużej mierze wpływ ma rodzaj zastosowanej jednostki napędowej. Na rynku dominują szlabany elektrohydrauliczne i elektromechaniczne. Pod względem trwałości i niezawodności znacznie lepiej wypadają te pierwsze – są one po prostu bardziej odporne na przeciążenia, dlatego standardowo stosuje się je w przypadku długich i intensywnie eksploatowanych szlabanów.

Warto również pamiętać, że na trwałość szlabanu parkingowego ogromny wpływ ma fachowość montażu i prawidłowy dobór urządzenia do wymagań konkretnego miejsca. Dlatego zalecamy skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w tego typu pracach, która od razu obejmie instalację serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.