Dlaczego warto zabezpieczyć lakier nowego samochodu zaraz po zakupie?

Zakup fabrycznie nowego samochodu jest dużym wydarzeniem w życiu właściciela. W końcu mówimy tutaj o niemałym wydatku, który potrafi mocno obciążyć budżet – czy to domowy, czy firmowy. Tym bardziej warto zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby auto jak najdłużej prezentowało się świetnie i cieszyło oko. Pomoże w tym profesjonalne zabezpieczenie lakieru. Można to zrobić na przykład poprzez nałożenie specjalnej folii lub – to szczególnie polecana opcja – wykonanie powłoki ceramicznej. Na ten krok nadal decyduje się niewielu kierowców, a szkoda, bo zabezpieczenie lakieru nowego samochodu przynosi szereg korzyści. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Wolniejsza utrata wartości

Każdy fabrycznie nowy samochód momentalnie traci na wartości i trzeba się z tym pogodzić. Po około 3 latach użytkowania jego cena rynkowa może być niższa o 35-40% w stosunku do tej, jaką właściciel zapłacił w salonie. Można jednak zrobić wiele, aby ten proces nieco spowolnić. Zabezpieczenie lakieru jest jednym z najlepszych sposobów.

Profesjonalną usługę należy zatem traktować w kategorii inwestycji. Wiadomo, że samochód kupuje się przede wszystkim oczami. Gdy potencjalny nabywca zobaczy, że kilkuletnie auto pod względem karoseryjnym nadal wygląda jak nowe, to z pewnością będzie bliższy podjęcia decyzji o zakupie. Taki stan samochodu istotnie wpłynie też na kwotę sprzedaży.

Ochrona przed szkodami parkingowymi

Niewiele jest równie irytujących sytuacji, jak ta, kiedy krótko po zakupie nowego samochodu zauważamy wgniotkę w karoserii czy zarysowania – ewidentnie zrobione przez nieuważnego kierowcę parkującego na sąsiednim stanowisku. Tego niestety nie da się całkowicie uniknąć, natomiast można zminimalizować ryzyko podobnych problemów.

Profesjonalne zabezpieczenie lakieru nowego samochodu w znacznej mierze chroni karoserię przed szkodami parkingowymi. Szczególnie interesująco pod tym względem wypada specjalna folia, która amortyzuje uderzenia – np. drzwiami sąsiedniego samochodu.

Łatwiejsze utrzymanie karoserii w czystości

Nie każdy wie, że profesjonalnie zabezpieczony lakier – zwłaszcza przy pomocy powłoki ceramicznej – jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Brud gorzej do niego przylega, podobnie jak np. resztki asfaltu czy gumy, których usunięcie zawsze jest bardzo trudne. Można zatem bez wielkiego ryzyka stwierdzić, że inwestując w ochronę lakieru zaoszczędzisz sporo pieniędzy na zabiegach pielęgnacyjnych, w tym korzystaniu z myjni samochodowych.