Dlaczego pompa ciepła to najlepsze źródło ciepła dla Twojego domu? Poznaj 5 argumentów

Wielu inwestorów budujących swój wymarzony dom na hasło „pompa ciepła” mocno łapie się za portfele i szuka drzwi ewakuacyjnych. Wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że jest to rozwiązanie niezwykle drogie, nieopłacalne i dedykowane tylko fanom ekologii. Tymczasem nowoczesna pompa ciepła jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla nowego domu, ponieważ gwarantuje najniższe koszty eksploatacji, bezpieczeństwo i bezawaryjność. Poznaj 5 argumentów, które powinny przekonać Cię do zainwestowania właśnie w to źródło ciepła.

  1. Pompa ciepła jest bezpieczna – na pewno zauważyłeś, że większość nowych bloków nie ma podłączenia do instalacji gazowej. Nie jest to przypadek. Gaz, choć wygodny i względnie tani, mimo wszystko stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Rozszczelniona instalacja może doprowadzić do tragicznego w skutkach wybuchu. Są to przypadki marginalne, ale warto o nich pamiętać. Tymczasem pompa ciepła do pracy potrzebuje wyłącznie prądu. Jest tak samo bezpieczna jak telewizor czy lodówka.
  2. Bardzo tania eksploatacja – pompa ciepła deklasuje wszelkie inne rozwiązania, włącznie z węglem. W przypadku instalacji gruntowych można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 30-40% w stosunku do ogrzewania domu gazem ziemnym. Wiele osób mylnie ocenia, że skoro cena prądu jest wysoka, to eksploatacja pompy ciepła także. To nieprawda, ponieważ dobra pompa zamienia każdą jednostkę energii elektrycznej na 3-4 jednostki energii cieplnej.
  3. Rozsądny koszt instalacji – owszem, najlepsze gruntowe pompy ciepła są bardzo drogie, ale to samo można powiedzieć o kotłach gazowych. Inwestor nie musi się wcale decydować na rozwiązanie z najwyższej półki. Dostępne są znacznie tańsze pompy powietrzne czy mniej efektywne pompy gruntowe, które w naszych warunkach klimatycznych okazują się w zupełności wystarczające. Profesjonalny instalator na pewno pomoże w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.
  4. Estetyka – pompa ciepła może przypominać lodówkę lub klimatyzator. Można ją więc umieścić nawet w pomieszczeniu, które stanowi część reprezentacyjną domu. Nie trzeba budować osobnej kotłowni, co znacznie ogranicza koszty.
  5. Ekologia – nie dla każdego ma to znaczenie, ale wszyscy musimy pamiętać, że paliwa konwencjonalne kiedyś się skończą. Dlatego inwestując dziś w nowoczesną pompę ciepła można się niemal całkowicie uniezależnić od kaprysów koncernów czy szejków (szczególnie, jeśli pompa zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną). Jest to bardzo ekologiczne źródło ciepła, które nie wymaga żadnego komina (kolejna oszczędność), nie generuje szkodliwych spalin i nie wymaga obsługi.

Wybierając źródło ciepła warto się kierować nie tylko jednorazowym kosztem inwestycji, ale także przewidzieć przyszłe wydatki na eksploatację. Bardzo ważne jest także to, aby instalacja nie była uciążliwa w obsłudze. W XXI wieku wizja dokładania opału do kotła wydaje się być nieco abstrakcyjna.