Dlaczego książki dla dzieci są lepsze od audiobooków?

Audiobooki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo były one wybierane głównie przez osoby dorosłe, jedna szybko zyskały spore uznanie najmłodszych. Trzeba mieć świadomość, że nigdy nie zastąpią one książek w wersji papierowej, które posiadają wiele zalet. Oczywiście nie oznacza to konieczności całkowitego zrezygnowania ze słuchania opowiadań, jednak systematyczne czytanie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju latorośli. Dlaczego? Zapoznaj się z poniższymi argumentami.

Nauka języka

Książeczki z bajkami dla dzieci wspomagają naukę języka. Warto wiedzieć, że nawet kilkuletnie dziecko może próbować samodzielnie czytać. Oczywiście na początku będą to jedynie proste, jedno lub dwusylabowe wyrazy, jednak wszystko zmieni się z czasem. Wiele zależy od zaangażowania rodziców, którzy powinni brać czynny udział w edukacji swojej pociechy. Czytanie wierszy i opowiadań pozwala także wzbogacić słownictwo. Nawet skomplikowane zwroty szybko zapadną w pamięć. We współczesnych bajkach animowanych często stosowany jest luźny język, który wspomaga wyrobienie złych nawyków językowych.

Niższe ryzyko uzależnienia od mediów

Dzieci uwielbiają nowoczesne technologie - już od pierwszych miesięcy życia wykazują ogromne zainteresowanie smartfonami, tabletami, grami wideo, czy też laptopami. Podczas odtwarzania audiobooków często wykorzystywany jest telefon lub inny sprzęt. Co za dużo, to nie zdrowo! Ryzyko uzależnienia od mediów jest bardzo wysokie! Bajki dla dzieci książki pozwalają się od nich odciąć. Przeniesienie się do innego świata wymaga jedynie wyobraźni!

Możliwość dyskusji z rodzicem

Książka z wierszami dla dzieci nie zawsze jest zrozumiała. Stawiając na książkę w wersji papierowej bez trudu można powrócić do niejasnego fragmentu. Po przeczytaniu kilku zdań rodzic może również rozpocząć dyskusje z maluchem. Omawiany system czytania książek jest szczególnie zalecany kilkuletnim szkrabom. Dobrze, jeśli każdy rozdział historii został przyswojony przez młodego czytelnika. Tylko wtedy aktywność będzie dla niego ciekawa. W innym przypadku szybko się zniechęci i wybierze inne formy spędzania wolnego czasu.

Korzystne ceny zakupu

Audiobooki są relatywnie drogie - nie ma możliwości zakupu używanych tytułów. Ponadto, ich wybór jest mocno ograniczony. Książki dla najmłodszych w formie papierowej beż większych trudności można znaleźć w antykwariatach online. Zakup przez internet jest nie tylko wygodny, ale również bezproblemowy. To skuteczny sposób, aby zaoszczędzić sporą ilość cennego czasu.