Detailing samochodu po zimie – o co warto zadbać?

Zimowe warunki na drogach mocno dają się we znaki naszym samochodom. Cierpi nie tylko karoseria (np. z powodu kontaktu z solą drogową), ale też elementy podwozia, układ wydechowy, szyby czy wnętrze pojazdu. Dobrym pomysłem jest więc oddanie auta po zimie do profesjonalnej firmy zajmującej się detailingiem. Jakie czynności powinny zostać tutaj przeprowadzone, by przywrócić samochód do dobrego stanu wizualnego? Sprawdź w naszym poradniku.

Porządne mycie karoserii

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ dopiero po dokładnym umyciu karoserii jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan powłoki lakierniczej. Nie licz na to, że podobny efekt osiągniesz na zwykłej myjni bezdotykowej. Mycie należy powierzyć firmie zajmującej się detailingiem, która używa kosmetyków klasy premium.

Usunięcie śladów korozji

Jeśli po umyciu i wysuszeniu karoserii okaże się, że są na niej ślady korozji, to koniecznie trzeba się nimi zająć. Zakres prac będzie zależeć od skali problemu – w grę może wchodzić nawet kompleksowa usługa blacharsko-lakiernicza.

Usunięcie rys i wgnieceń

To nieodzowny etap prac detailingowych. Jest więcej niż pewne, że po zimie na karoserii pojawiły się mniejsze i większe zarysowania oraz wgniecenia, których nie dało się dostrzec pod warstwą brudu. Zadaniem firmy detailingowej jest usunięcie takich uszkodzeń – skuteczność wynosi nawet 90-95% (zawsze jest to oceniane indywidualnie).

Polerowanie szyby czołowej

Skrobanie szyby po mroźnej nocy nie pozostaje bez wpływu na jej stan wizualny, a liczne zarysowania mogą też znacząco pogorszyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego w ramach usługi detailingowej warto poprosić o zweryfikowanie stanu szyby oraz o ewentualne spolerowanie jej powierzchni – nie zawsze jednak jest to możliwe.

Zabezpieczenie felg

Felgi, szczególnie aluminiowe, bardzo mocno cierpią podczas jazdy w zimowych warunkach drogowych. W skrajnym przypadku mogło dojść do zniszczenia ich powłoki lakierniczej czy nawet skrzywienia. Po przywróceniu ich do stanu używalności warto skorzystać z usługi zabezpieczenia felg aluminiowych przed solą drogową czy kamieniami.

Zabezpieczenie karoserii

Po doprowadzeniu karoserii samochodu do niemal idealnego stanu dobrze będzie zabezpieczyć ją przed typowymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz kontaktem ze środkami chemicznymi. W tym celu można już rozważyć nałożenie powłoki ceramicznej – jest to kosztowna usługa, która jednak przynosi świetne i długotrwałe efekty.