Czy można zabezpieczyć komputer przed piorunem?

W dzisiejszych czasach w praktycznie każdym domu znajduje się jakiś sprzęt komputerowy. Korzystamy z laptopów i komputerów stacjonarnych, nazywanych potocznie pecetami. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakaś w 100% pewna metoda zabezpieczenia komputera przed piorunem? Z technicznego punktu widzenia jest to niestety niemożliwe. Jak w takim razie postępować w przypadku burzy? Podpowiadamy.

Chcesz mieć pewność? Odłącz komputer od źródła zasilania!

Aby mieć gwarancję, że gwałtowne wyładowania nie uszkodzą sprzętu komputerowego, a tym samym nie zniszczą cennych danych przechowywanych na dysku twardym, w czasie burzy należy odłączyć komputer od prądu – czyli po prostu wyjąć wtyczkę z gniazdka. Choć jest to sposób prymitywny, to, jak na razie, nie wymyślono lepszego.

Bardzo ważne jest jednak to, aby odłączyć od komputera wszelkie przewody, którymi może popłynąć prąd o bardzo wysokim napięciu. Mowa tutaj o:

  • Przewodzie LAN (internetowym)
  • Przewodzie antenowym (jeśli komputer jest wyposażony w kartę TV)
  • Przewodach od wszelkich urządzeń peryferyjnych podłączonych do prądu (drukarka, monitor, skaner, UPS, serwer danych)

W czasie burzy oczywiście nie należy ładować baterii w laptopie. Dla bezpieczeństwa dobrze będzie odłączyć od prądu wszelkie peryferia komputerowe, w tym router.

Listwy antyprzepięciowe nie chronią przed burzą!

Nie ma na rynku takiej listwy antyprzepięciowej, która byłaby w stanie zaabsorbować energię wytworzoną w wyniku uderzenia pioruna lub powstania pola magnetycznego. Dlatego sam fakt podłączenia sprzętu do listwy nie stanowi żadnego zabezpieczenia na wypadek burzy. Listwa chroni komputer i peryferia przed skokami napięcia w sieci, ale w ograniczonym zakresie.

Warto wiedzieć, że uderzenie pioruna powoduje ogromny wzrost napięcia i nie zastopuje tego żadne urządzenie zabezpieczające. Co więcej, nie musi wcale dojść do uderzenia pioruna w budynek. Wystarczy, że wyładowanie nastąpi w bliskim sąsiedztwie, aby powstało pole magnetyczne. W efekcie dochodzi do zjawiska indukcji elektromagnetycznej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Zabezpieczeniem dla instalacji nie jest również piorunochron. Jego zadaniem jest jedynie przekazanie nadmiaru energii do gruntu (uziemienia), a tym samym ochrona budynku przed pożarem w razie uderzenia pioruna.

Wykup ubezpieczenie i bądź przezorny

Ten artykuł powinien Cię przekonać, że warto ubezpieczyć swój dobytek od skutków wyładowań elektrycznych. Taki produkt posiada w swojej ofercie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Oczywiście żadne pieniądze nie zwrócą Ci utraconych danych, dlatego pamiętaj, aby w czasie burzy odłączać sprzęt komputerowy od prądu i dodatkowo regularnie wykonywać backup plików zgromadzonych na dysku twardym.