Budowa powierzchni mieszkalnych w ciężkich warunkach. Jakiego osprzętu będziesz potrzebować?

Wybudowanie domu jest procesem czasochłonnym, wymagającym odpowiedniego przygotowania, nakładów finansowych oraz profesjonalnego podejścia. Przed zakupem działki pod zabudowę wiele osób sprawdza warunki, jakie oferuje. Zdarzyć się może, że już w trakcie kopania fundamentów pojawią się problemy, które rozwiąże wyłącznie specjalistyczny sprzęt i fachowa wiedza ekipy budowlanej.

Krok pierwszy – badanie gruntu

Wiertnice umieszczane na pojazdach samochodowych od staltechnika.pl to idealne narzędzia do sprawdzenia z jakim gruntem ma się do czynienia. Spiralne świdry pozwalają zbadać stan gruntu i poziomu wody gruntowej nawet na kilkanaście metrów głębokości – geotechnik wierci zazwyczaj na nie więcej niż 5 metrów głębokości w około czterech różnych miejscach działki. Jeśli okaże się, że podłoże działki to żwir i piach, które mogą utrudnić budowę, to wciąż dostępny jest szereg rozwiązań, które pozwalają wzmocnić i ustabilizować grunt pod zabudowę.

Krok drugi – rodzaj fundamentów i osprzętu

Ciekawym rozwiązaniem dla tradycyjnych fundamentów są betonowe pale tworzone przy pomocy specjalnych wiertnic. Choć wykorzystywane są głównie w konstrukcjach mostów oraz ekranów akustycznych to w przypadku niektórych elementów mieszkalnych również znajdą zastosowanie. Podczas nawiercania świdrem ślimakowym pod ciśnieniem do otworu wprowadzana jest mieszanka betonowa – rozwiązanie niezwykle szybkie i korzystne finansowo.

Krok trzeci – maszyny niezbędne podczas budowy w ciężkich warunkach

Koparka, która poradzi sobie nawet na bardzo sypkim i ruchomym gruncie to jeden z elementów osprzętu wymaganych na budowie. Najlepszym wyborem będzie koparka gąsienicowa – specjalny sposób poruszania się pozwoli maszynie przemieszczać się zarówno po podłożu piaszczystym, jak i wyboistym czy nierównym. To ogromne ułatwienie podczas transportowania wart gruntu, które usuwane są w celu stabilizacji czy wykonania płyty fundamentowej.