Brama z napędem z marketu? Zły pomysł!

Markety budowlane błyskawicznie zdobyły sobie polski rynek, przekonując do siebie przede wszystkim atrakcyjnymi cenami i dostępnością produktów. Nie miejmy jednak złudzeń: za niską ceną zawsze stoi adekwatna, czyli niesatysfakcjonująca jakość. O ile można zaryzykować zakup jakiejś rzeczy, którą da się łatwo i tanio wymienić, o tyle inwestowanie w wartościowe elementy niewiadomego pochodzenia na dłuższą metę mija się z celem. Dotyczy to także bramy wjazdowej z napędem. Dlaczego nie warto kupować takiego zestawu w markecie?

Jakość? Nawet nie ma o czym rozmawiać

Aby zakup bramy wjazdowej czy generalnie elementów ogrodzeniowych w markecie miał sens i był przez kogokolwiek rozważany, sprzedawca musi zaoferować bardzo niską cenę – przynajmniej w porównaniu z firmami, które dostarczają usługi kompleksowe (brama + montaż). Dochodzi więc do sytuacji, gdy np. w markecie możemy kupić bramę przesuwną o długości 5 metrów za 1800 złotych, a lokalny wykonawca chce za teoretycznie taki sam element dwukrotnie więcej. Gdzie tkwi haczyk?

Oczywiście, że w jakości. Brama z marketu na pierwszy rzut oka może i wygląda solidnie, ale nie wiadomo przecież, jak została zabezpieczona przed korozją. Czy ma wypełnione profile? Czy jest pomalowana proszkowo? Czy elementy ruchome, jak wózek i rolki gwarantują wieloletnią wytrzymałość na duże obciążenia? Na te pytania nie otrzymamy rzetelnej odpowiedzi od pracodawcy marketu, który często w ogóle nie wie, co tak naprawdę sprzedaje.

Napęd źle dobrany do bramy i potrzeb użytkownika

To kwestia, na którą nabywcy bram z marketu nie zwracają uwagi, bo po prostu ufają, że sprzedawca wykazał się profesjonalizmem i dobrze skompletował oferowany zestaw. Teoria sobie, a życie niestety sobie. Często okazuje się, że automat jest dobierany do bramy zupełnie przypadkowo, na podstawie samych danych technicznych, ale bez uwzględnienia chociażby intensywności eksploatacji napędu.

Jeśli brama ma być otwierana kilka razy na dobę, to nie będzie problemu. Jednak w sytuacji, gdy użytkownik planuje korzystać z automatu kilkadziesiąt razy dziennie, tani napęd (zwykle pochodzący z Chin) może tego nie wytrzymać.

 Cena wcale nie musi być tak atrakcyjna

Mnóstwo osób przymierzających się do wykonania ogrodzenia, którego elementem ma być brama wjazdowa z automatem, z góry zakłada, że nie stać ich na kompleksową usługę fachowej firmy. Dlatego decydują się na zakup elementów w markecie, a później albo montuje je we własnym zakresie (czyli na 100% nieprawidłowo), albo szukają wykonawcy.

Wówczas może się okazać, że po doliczeniu kosztu montażu cała operacja wyszła niewiele taniej, a może nawet drożej, niż gdyby zlecić całościową inwestycję jednej firmie. Dlatego zachęcamy: przed udaniem się do marketu, poproś kilka firm specjalizujących się w bramach, automatyce i ogrodzeniach o przygotowanie wycen.